محیط زیست در آیینه رسانه
جمعیت گورخرهای ایرانی در ابرکوه به ۲۸ راس رسید

یزد - ایرنا - سرپرست اداره حفاظت از محیط زیست ابرکوه می‌گوید: با تولد چهار راس کره گورخر ایرانی، زایش این جانوار در تیرماه جاری به هفت مورد رسید و در مجموع جمعیت آن به ۲۸ راس افزایش یافته است.

حسن تیموری عصر سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حالی که تعداد گورخرها که در منطقه پنج انگشت سایت تکثیر و نگهداری می‌شوند تا پایان اردیبهشت ماه ۲۴ راس بود.

وی با بیان اینکه دوره بارداری این حیوان ۱۲ ماه است، اظهار کرد: کره گورخرها معمولاً در ۴۸ ماهگی بالغ می‌شوند.

تیموری ادامه داد: اگر شرایط آب و هوایی منطقه خوب باشد و منابع غذایی حیوان به اندازه کافی تامین شده باشد، گورخرها هر سال قادر به زادآوری هستند.

این مسئول با اشاره به آغاز فعالیت سایت تکثیر و پرورش پنج انگشت ابرکوه در سال ۱۳۸۹ یادآور شد: هم اکنون ۱۱ راس گورخر نر و ۱۷ راس گورخر ماده در این سایت نگهداری می شوند.

سرپرست اداره حفاظت از محیط زیست ابرکوه با بیان اینکه این شهرستان در گذشته یکی از زیستگاه‌های مهم حیات وحش استان یزد بود، افزود: تا اواخر دهه ۴۰، گونه‌های جانوری گورخر، آهو و جبیر در آن می زیست و حتی در گزارش اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت کویر از ابرکوه به عنوان یکی از زیستگاه‌های خوب پرورش گورخر نام برده شده است.

سایت تکثیر گورخر ایرانی منطقه پنج انگشت در منطقه‌ای به مساحت حدود ۲۰۰ هکتار در ۶۰ کیلومتری جاده ابرکوه - مروست استان یزد قرار دارد.

کارشناسان اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان ابرکوه در نظر دارند تا در آینده گونه‌هایی که در دشت ابرکوه منقرض شده اند را احیا کنند.

اداره محیط زیست ابرکوه مسئولیت حفاظت ۵۵ هزار هکتار عرصه کوه‌های عیش، اعلا و کفه تاقستان شکار ممنوع و سرو ۴۵۰۰ ساله و سایت تکثیر و پرورش گورخر ایرانی را دارد که تحت حفاظت و نظارت محیط بانان است.

تاکنون ۸۰۰ گونه گیاهی، ۱۷۰ نوع پرنده، ۶۰ نوع پستاندار وحشی و ۴۰ نوع خزنده در مناطق حفاظت شده استان یزد شناسایی شدند.

۶۰ نیروی محیط بان، یک میلیون و ۲۷۰ هزار هکتار مناطق حفاظت شده استان را مراقبت می کنند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

بيشتر
سال 1398  سال رونق توليد