اخبار استان

اقامت کوتاه مسافر مجروح سیبری در یزد

اقامت کوتاه مسافر مجروح سیبری در یزد

گونه‌ی خاص «کاکایی پشت سیاه کوچک» زیرگونه‌ی سیبری که برای اولین بار در یزد و در مسیر مهاجرت، مشاهده و ضعیف و مجروح شده بود، بهبودیافته و رهاسازی شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، «مهدی زارع خورمیزی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا ضمن بیان این که این اولین گزارش مشاهده کاکایی پشت سیاه کوچک زیرگونه سیبری با نام علمی « Larus fuscus heuglini » در استان یزد است،  اظهار کرد: این پرنده جامانده از سفر و ناتوان در پرواز توسط یکی از شهرواندان علاقمند به محیط‌زیست  به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تحویل شد که با توجه به ضعف و ناتوانی پرنده در پرواز، ابتدا اقدامات درمانی لازم انجام و بعد از تیمار و درمان، رهاسازی شد.
وی در ادامه گفت: این پرنده با کمک متخصصین پرنده‌شناس مورد بررسی و شناسایی قرار گرفت و مشخص شد که از گونه‌ی کاکایی پشت سیاه کوچک زیرگونه سیبری است که تا قبل از این مورد، در لیست پرندگان این اداره کل و سایت کمیته ثبت پرندگان، ثبت نشده بود.
زارع خورمیزی خاطرنشان کرد: این قبیل گونه‌ها در مسیر مهاجرت به سمت زیستگاه‌های گرم جنوبی، گاهاً دچار خستگی و کمبود انرژی می‌شوند که منجر به ضعف و زمین‌گیر شدن آنها می‌شود.
این پژوهشگر حوزه محیط زیست با بیان این گونه مذکور در حال حاضر بهبود یافته و رهاسازی شده است، گفت: این پرنده پس از اقامت کوتاه خود در یزد، بار دیگر مسیر جنوب را می‌پیماید.

 
بيشتر
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها