اخبار استان

سگ های ولگرد زنگ خطری برای جمعیت حیات وحش کشور

سگ های ولگرد زنگ خطری برای جمعیت حیات وحش کشور

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد گفت: سگ های ولگرد زنگ خطری برای جمعیت حیات وحش کشور به حساب می آید.
به گزارش روابط عمومي اداره کل حفاظت محيط زيست استان يزد، حبیبی پور در این رابطه اظهار داشت: یکی از تهدیدات جدی برای سلامت جوامع شهری و همچنین حیات وحش افزایش بی رویه جمعیت سگ‌های ولگرد است. سگهای ولگرد علاوه بر انتقال بیماری های مشترک بین انسان و دام از جمله هاری، سالک، کیست هیداتید و ... به عنوان یک شکارچی خارج از زنجیره غذایی و اکوسیستم طبیعی زنگ خطری برای جمعیت حیات وحش کشور به حساب می آید. به عنوان مثال هیبرید سگ و گرگ با نام گرگاس، که بسیار درنده و نترس است و تاکنون صدمات فراوانی به جمعیت حیات وحش کشور وارد کرده است.
وی افزود: با توجه به ورود سگهای ولگرد به مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست از حاشیه جوامع شهری و روستایی، می‌‎بایست اقدامات کنترلی لازم صورت پذیرد.
این مقام مسئول گفت: با توجه به اینکه سگهای ولگرد از پسماندهای غذایی و زباله ها تغذیه می کنند و این موضوع عاملی برای تولید مثل و تکثیر فراوان آنها به شمار می‌رود می‌بایست موضوع  دفع اصولی پسماند فرهنگ سازی شود و به این منظور مشاغلی که در حاشیه ی شهرها قرار گرفته اند از قبیل مرغداری ها، دامداری ها و ... باید در خصوص دفع لاشه ها و پسماندها توجیه شوند. مردم تفکیک زباله از مبدأ را آموزش دیده و رأس ساعت مقرر زباله ها را بیرون منزل بگذارند. در این رابطه می توان پیشنهاد داد که برای هر خیابان یک ظرف بزرگ دیواره دار برای قرارگیری زباله تعبیه شود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد ادامه داد: همچنین نهادهای مردمی و حامی حیوانات بایستی به گونه ای کارا و علمی ساماندهی شده و از عملکرد آنها مانند غذارسانی به سگ های ولگرد در حاشیه شهرها و مناطق متروکه ی شهری جلوگیری به عمل آید چرا که این کار خود باعث جذب بیشتر سگ های ولگرد به مناطق شهری شده و تکثیر آنها را تسریع می کند. از اقدامات کاهنده جمعیت سگهای ولگرد میتوان به زنده گیری، ایجاد اصولی  پناهگاهها، عقیم سازی و هدف گذاری برای کمپین ها و حامیان سگ های ولگرد نام برد.

 
بيشتر
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها