اخبار استان

لزوم تعطیلی صنایع آلاینده و آب‎خواه

لزوم تعطیلی صنایع آلاینده و آب‎خواه

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، نیره پورملائی مدیرکل اداره محیط زیست استان در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما مرکز یزد گفت: بر اساس اصل ۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، محافظت از محیط زیست وظیفه‌ای عمومی است و هرگونه فعالیت اقتصادی و ... که با آلودگی یا تخریب محیط زیست ملازمت پیدا کند، ممنوع است.
این مقام مسئول توسعه ناپایدار را برای محیط زیست ضربه بزرگی خواند و افزود: یزد استانی معدنی و صنعتی است و اگر توسعه صنعت و معدن از نوع ناپایدار باشد می‌تواند به حوزه محیط زیست و سلامت ضربه بزرگی بزند.
وی با تقدیر از اقدامات استانداری و شورای معادن در این زمینه اظهار داشت: بسیاری از معادن کوچک و خرد که شاید استراتژیک نباشند از دستور کار واگذاری‌ها کنار گذاشته شده و معادن استراتژیک و پربازده مدنظر قرار گرفته اند.
پورملائی با اشاره به تاثیر برخی معادن بر آلودگی هوا ادامه داد: واگذاری‌ها باید محدود به معادن استراتژیک و اشتغال زا شود و همچنین به سمت صنایع پایین دستی برویم که می‌توانند برای استان ارزش افزوده داشته باشند، البته به شرطی که آب بر نباشند.
مدیرکل محیط زیست استان درباره صنایع وابسته به این معادن نیز سخن گفت و خاطرنشان ساخت: این صنایع هم آلاینده هستند و هم آب خواه. در طرح آمایش استان مصوب شد که تقاضای جدید به ویژه آلاینده و آب بر نداشته باشیم و متقاضیان به پهنه‌های جدید هدایت شوند.
وی با اشاره به تراکم بالای صنایع در برخی محور‌های استان به ویژه یزد تا عقدا تأکید کرد: چند مجوز فعالیت صنایع فولادی که در شش ماه گذشته کاری انجام نداده بودند، باطل شد که موفقیت بزرگی به شمار می‌آید.

 
بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید