اخبار استان

تنوع زیستی بیمه نامه بقا بر روی کره زمین است

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، سازمان ملل متحد در دسامبر سال 2000 میلادی  با هدف افزایش سطح درک و آگاهی از مسائل مربوط به تنوع زیستی، 22 می برابر با دوم خرداد ماه را  تحت عنوان  روز بین المللی تنوع زیستی (IDB) نامگذاری کرد. از آن زمان تاکنون هر ساله سازمان ملل متحد، شعار خاصی را برای این روز درنظر گرفته است. شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی، «همه راه حل ها در طبیعت است» در نظر گرفته شده است. چراکه تمام نیازهای زندگی نوع بشر از طبیعت تامین شده و کیفیت زندگی انسان در ارتباط مستقیم با پویایی طبیعت و حفظ تعادل و توازن آن است. به طوری که تغییر در روابط پیچیده منابع فیزیکی (آب، خاک و هوا) و منابع بیولوژیکی (گیاه و جانور) پیامدهای ناگواری را در زندگی اتنسان به جای می گذارد. سیل، خشکسالی، طغیان آفات و بیماری ها، گرمایش جهانی، خشک شدن دریاچه ها و تالاب ها، وقوع ریزگردها و طوفان های گرد و غبار ، همه و همه نشان دهنده برهم خوردن نظام های اکوسیستمی و زیستی طبیعت هستند. از طرفی موضوع احترام به طبیعت و قوانین آن در مناطق خشک به دلیل آسیب پذیری بیشتر این مناطق از اهمیت بیشتری برخوردار است.
لازم به ذکر است طبیعت استان یزد نیز به لحاظ قرار گیری در اقلیم خشک، شکننده و آسیب پذیر بوده و ضرورت دارد برای تحقق توسعه پایدار مبتنی بر الگوهای اقتصاد مقاومتی، موضوع حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی، پررنگ تر از سایر مناطق، محور سیاست گذاری و برنامه ریزی قرار گیرد.
گفتنی است استان یزد، به خاطر موقعیت جغرافیایی ویژه (محل تلاقی ناحیه رویشی ایران-تورانی و ناحیه رویشی زاگرسی) و وجود میکروکلیمای سرد و مرطوب ارتفاعات ایران مرکزی، دارای تنوع زیستی غنی و شگفت انگیزی است. ساختار طبيعي و اکولوژيکي، تنوع ژئومرفولوژيکي، ويژگي‌هاي اقليمي، تغییرات ارتفاعی گسترده ( از حداقل 850 متر در اطراف ریگ زرین تا حداکثر 4075 متر در قله شیرکوه) باعث ایجاد سه بوم سازگان کویری - بیابانی ، مرتعی و جنگلی در سطح استان گردیده است و مجموعا شرايطي را در پهنه استان بوجود آورده‌ که بالغ بر 60 گونه پستاندار، 243 گونه پرنده،52 گونه خزنده و بیش از 870 گونه  گیاهی در این پهنه مشاهده و ثبت حضور شده اند. ناگفته نماند بطور قطع این ارقام کل فون و فلور استان را در بر نمی گیرد و هنوز گونه های معرفی نشده قابل توجهی در استان وجود دارد. علاوه بر این تنوع، آنچه که محیط زیست یزد را نسبت به بسیاری از زیستگاههای کشور ارزشمند تر ساخته، وجود گونه های بومی و یا دارای ارزش حفاظتي ویژه جانوري نظير یوزپلنگ آسیایی، گورخر ایرانی، كاراكال، پلنگ، قوچ و ميش، كل و بز، روباه شني، جبير، رودك عسل خوار ، هوبره، زاغ بور، باقرقره شكم سياه، بالابان، بحري، عقاب طلايي، لاك پشت مهميزدار، بزمجه بياباني و ... است.
به این ترتیب در گیرودار توسعه کنونی، حفظ طبیعت استان و نظام های اکوسیستمی و زیستی آن، وظیفه سنگینی است که انجام بهینه اش، مستلزم نگاه ویژه مسئولین و تشریک مساعی آحاد جامعه است. امید آنکه با عمل به قرآن و آموزه های دینی در آبادگری و آبادانی طبیعت استان گام برداشته و حرمت دار، پاسدار و امانت دار خوبی برای آیندگان باشیم.

 
بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید