.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
محیط زیست در آیینه رسانه
 • کد خبر: 69e497e
 • راه‌اندازی قرق‌های اختصاصی فرصتی در راستای احیای زیستگاه ها و افزایش جمعیت های حیات وحش
 • 1397/8/2 چهارشنبه2018-10-24T09:08:15+03:30.
 • حفاظت و حراست از طبیعت یزد نیازمند یک عزم ملی و توجه ویژه به مشارکت مردمی است.

  نیره پورملائی در خصوص وضعیت قرق های اختصاصی قبل و بعد از راه اندازی در گفتگو با  روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد گفت: یزد استانی گسترده و پهناور است که زیستگاههای وسیع حیات وحش از مشخصه های آن است. این زیستگاه ها، محل زندگی حیوانات ارزشمندی نظیر بالابان، هوبره، عقاب طلایی، یوزپلنگ ،گربه پالاس ،گربه وحشی وشاه روباه است. بر اساس اطلاعات موجود تاکنون بیش از 177 گونه پرنده، بیش از 60 گونه پستاندار و بیش از 40 گونه خزنده و بیش از 800 گونه گیاهی در استان یزد شناسایی شده اند. البته به طور قطع این ارقام کل گیاهان و جانوران استان یزد را پوشش نمیدهد و هنوز گونه های شناسایی نشده زیادی در استان یزد وجود دارد.

  مدیر کل حفاظت محیط زیست یزد در ادامه گفت: استان یزد به وسعت 7450000 هکتار،  یکی از استان های پهناور کشور از نظر وسعت محسوب می گردد که تنها1/15 درصد از خاک آن تحت حفاظت محیط زیست قرار دارد.  این در حالی است که با شدت گرفتن مصادیق توسعه به ویژه جاده سازی های متعدد، معدن کاری های روز افزون و تخریب زیستگاههای حیات وحش، حفاظت و حراست از طبیعت یزد نیازمند یک عزم ملی و توجه ویژه به مشارکت مردمی است.

  پورملائی در خصوص راه اندازی قرق ها در استان یزد اظهار نمود: در طول چند دهه اخیر، جمعیت گونه های علفخوار دشتی در استان به شدت کاهش داشته و آهو، جبیر و گورخر از بسیاری از دشت های استان حذف شده اند. به تبع آن، جمعیت گوشتخواران وابسته به این جمعیت ها نیز افت محسوسی داشته است. لذا اکثریت مدیران و کارشناسان اجرایی به این نتیجه رسیدند که تنها راه حفاظت و حراست زیستگاههای حیات وحش جلب مشارکت های مردمی و جبران کاستی های موجود در زمینه حفاظت فیزیکی است. از اینرو و پیرو ابلاغ اولین دستورلعمل قرق های اختصاصی در سال 87 به ادارات کل استانها، اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد از استقبال علاقه مندان به طبیعت به عنوان فرصت احیا زیستگاه ها و جمعیت های حیات وحش بهره جست و در نهایت با پیگیری موضوع، از 5 قرق مصوب در شورایعالی حفاظت محیط زیست، این سه قرق اختصاصی به نام های علی آباد چهل گزی، دربید و روباز مجموعاً 132897 هکتار مساحت دارند و 8/1 درصد از خاک استان را پوشش می دهند راه اندازی شدند.

  وی در خصوص امکانات و هزینه های انجام شده توسط قرق بانان گفت:  اگرچه حفاظت از این قرق های اختصاصی به صورت رسمی سابقه ای حدود دو ساله دارد، لیکن فعالیت های افتخاری این قرق دارها به اوایل دهه 90 باز می گردد. در مدت مزبور، این سه قرقدار با بکارگیری 15 قرقبان، ساخت 39 منبع آبی و آبشخور مربوطه، احداث 5 ساختمان قرقبانی، خرید15 دستگاه موتورسیکلت، 2 خودرو کمک دار، تامین پکیج تجهیزات قرقبانی، توزیع علوفه و آبرسانی به منابع آبی، تاکنون بالغ بر 100 میلیارد ریال در راستای حفاظت از حیات وحش زیستگاه های استان در قرق های اختصاصی هزینه نموده اند.

  لازم به توضیح است سرشماری مناطق موصوف نشان از رشد مطلوب جمعیت های حیات وحش برجسته علفخوار این زیستگاه ها می باشد که به طور متوسط طی دو سال 95 و 96، افزایش جمعیت کل و بز در این مناطق 6/25 درصد، افزایش جمعیت آهو 87 درصد و افزایش جمعیت قوچ و میش 7/49 درصد بوده است که نسبت به افزایش جمعیت این گونه ها در مناطق تحت مدیریت سازمان، رشد مطلوب تری را نشان می دهد.

  علاوه بر آن، از زمان تصویب این قرق ها تاکنون، 21 مورد تخلف شکار غیرمجاز توسط قرقبانان کشف و به اداره کل حفاظت محیط زیست استان گزارش شده، که پس از بررسی موضوع و اعزام مامورین اجرایی گارد حفاظت محیط زیست استان به محل، منجر به دستگیری 48 نفر متخلف از قانون شکار و صید گردیده است. متخلفین مزبور به جرم شکار غیر مجاز 10 راس کل، 2 راس جبیر و 1 قطعه کبک به مراجع قضایی معرفی شده اند.

  مدیر کل حفاظت محیط زیست یزد در ادامه گفت: در حال حاضر مطالعات ظرفیت برد تغذیه ای قرق های اختصاصی با نظارت اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد و استفاده از منابع مالی قرقدارها درحال انجام است. در نظر است  تا در سال های بعد، مطالعات طرح جامع مدیریت این قرق ها مطابق با شرح خدمات مصوب سازمان حفاظت محیط زیست (به منظور تدقیق زون های مختلف و روشن تر شدن قابلیت ها و پتانسیل های منطقه) انجام و ضمن شناخت هرچه بهتر وضع موجود، بستر علمی دقیق تری برای بهره برداری پایدار از قرق ها فراهم گردد. روشن است در این صورت امکان برنامه ریزی در ابعاد مختلف برای منطقه وجود داشته و نقشه راه مناسبی پیش روی بهره بردار قرق قرار خواهد گرفت تا پوشش حفاظتی مناسبی بر عرصه اعمال شده و بهره برداری پایداری در عرصه شکل گیرد که منافع آن در بعد بین المللی و ملی منجر به توسعه گردشگری طبیعت شده و ارزآوری پایداری را برای کشور رقم خواهد زد. بدیهی است انجام این مهم، تقویت و توانمند سازی جوامع محلی داخل و حاشیه قرق های اختصاصی را در پی خواهد داشت. همانگونه که همه تجارب موفق جهانی در زمینه قرق های اختصاصی نشان می دهد، تنها با مشارکت همه ذینفعان و با توجه به ساختارهای اقتصادی- اجتماعی مرتبط با آن می توان به یک تعامل برد- برد دست یافت.

  در فاز بعد انجام مطالعات ارزشگذاری اقتصادی قرق ها در دستور کار قرار خواهد گرفت و اولویت های پژوهشی گسترده تری برای بهره گیری از توان متخصصان محیط زیست و منابع طبیعی با هدف حفاظت و بهره برداری پایدار از محیط طبیعی منطقه صورت خواهد گرفت.

  شایان ذکر است : قرق علی آباد چهل گزی به مساحت 50634 هکتار در غرب و جنوب غرب منطقه حفاظت شده کالمند بهادران و قرق روباز به مساحت 6348 هکتار در شمال غرب منطقه حفاظت شده کالمند بهادران و مابین دو منطقه کالمند بهادران و شیرکوه قرار گرفته و به عنوان حائل و پشتیبان برای حیات وحش مناطق مزبور قلمداد می گردند. قرق دربید نیز به مساحت 75915 هکتار بخشی از زیستگاه یکپارچه و بهم پیوسته بافق- سیاهکوه می باشد که یکی از کریدورهای مهم زیستی حیات وحش به ویژه یوزپلنگ آسیایی به حساب می آید. این قرق در غرب منطقه شکار ممنوع آریز بافق و پناهگاه حیات وحش دره انجیر قرار دارد و پشتیبان مناسبی برای این مناطق به حساب می آید.


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ