آیینه رسانه ها

زنجیره انسانی حامیان محیط‌زیست پای‌ عقابکوه تفت/ عقابکو خسته از بی‌مهری‌هاست

زنجیره انسانی حامیان محیط‌زیست پای‌ عقابکوه تفت/ عقابکو خسته از بی‌مهری‌هاست

عقابکوه، یکی از جاذبه‌های طبیعی شهرستان تفت چند سالی است که به دلیل مرور زمان و البته بی مهری برخی افراد در حال تخریب است و حفظ و حراست از آن ورود جدی مسئولان مرتبط را می طلبد.
به گزارش خبرگزاری فارس در یزد، همزمان با فرا رسیدن روز جهانی کوهستان، جمعی از حامیان محیط زیست و کوهنوردان استان با حضور در تفت به دور عقابکوه، در این شهرستان زنجیره انسانی زدند و حفاظت بیش از پیش از این جاذبه طبیعی و گردشگری را از مسئولان محیط زیست خواستار شدند.
عقابکوه یکی از شکیل ترین و دیدنی‌ترین کوه هایی است که در استان یزد وجود دارد که حدود ۲۰۰۰ متر از سطح دریا نیز بالاتر است و در مسیر یزد به شیراز واقع شده است.
این کوه که منظر طبیعی آن به شماره ۳۴۷ ثبت ملی شده، به طرز عجیب و زیبایی، شبیه یک عقاب عظیم‌الجثه‌ای است که در دشتی بزرگ نشسته، قله زیبای عقاب کوه در ارتفاع حدود ۱۴۰ متری از سطح روستای اسلامیه قرار دارد. جنس این کوه آهکی است که به همین علت هیچ گونه گیاهی در آن رشد نمی‌کند و فاقد چشمه و گونه‌های گیاهی است.
به علت فرسایش و آهکی بودن جنس کوه، حفره های بسیاری در قسمت فوقانی کوه به چشم می خورد که جانوران از آن به عنوان لانه استفاده می‌کنند.
کوه عقاب از سنگ آهکی تشکیل شده که توده گرانیتی غرب شیرکوه، این تشکیلات آهکی را بالا آورده و حتی بعضاً در بخش‌ های زیرین کوه بخشی از آهک ‌ها را دگرگون کرده است.
از نظر شکل ‌گیری لایه‌ های آهکی مربوط به اوایل دوران دوم زمین‌ شناسی و احتمالاً در تریاس بالایی بوده است، هرچند که در اواخر دوران دوم مانند بخش‌ های دیگر شیرکوه تحت تاثیر کوه‌ های لارامید این لایه‌ ها تغییر ساختار پیدا کرده و ارتفاع بیشتری یافته است.
خاص بودن آهکهای این کوه سبب شده که در دوران چهارم زمین‌ شناسی دمای پایین و شکل‌ گیری یخ بندان شدید و ذوب شدن آنها این تشکیلات به شدت فرسایش شیمیایی و مکانیکی پیدا کرده ‌است.

شکل ظاهری این کوه به دلیل تفاوت جنس سنگ‌ های پیرامون آن است به نحوی که آن سنگ‌ ها حتما از بین رفته‌ اند و این کوه به شکل عقاب دیده میشود که به دلیل شکل ظاهری عقاب ‌مانند خود، یکی از کوه ‌های کمیاب ایران است.
این اثر طبیعی زیبا به دلیل قرار گرفتن بر سر جاده اصلی و خوش هوا بودن آن منطقه در استان یزد، مورد بازدید بسیاری از گردشگران قرار می ‌گیرد و با توجه به وجود آثار متعدد در روستای اسلامیه و حومه آن نظیر آثار تاریخی موبدان فیروز مربوط به دوره اشکانی و برج دیدبانی معروف به چیل اسلامیه در تابستان، محل استراحت بسیاری از مردم یزد است و مسافرت مردم به آن از اوایل بهار شروع شده و تا اواخر تابستان ادامه دارد.
حال به دلیل مرور زمان بخش هایی از این کوه در حال تخریب و ریزش است که شاید رسیدگی سریع به آن بتواند زمان از بین رفتن این جاذبه طبیعی را طولانی‌تر کند.

 
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"