آیینه رسانه ها

سرشماری پاییزه حیات وحش یزد

سرشماری پاییزه حیات وحش یزد

مدیرکل حفاظت محیط زیست یزد، از آغاز برنامه سرشماری حیات وحش در مناطق تحت مدیریت محیط زیست این استان خبر داد.
به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز یزد، نیره پور ملائی افزود: سرشماری گونه‌های علفخوار در استان یزد با مشارکت محیط بانان و کارشناسان حیات وحش در حال انجام است.
وی گفت: سرشماری پائیزه عموماً به منظور بررسی و تحلیل وضعیت جمعیت حیات وحش انجام می‌شود و امسال نیز سرشماری گونه‌های شاخص پستانداران علفخوار شامل قوچ و میش، کل و بز وحشی و آهو آغاز شده است.
پور ملائی افزود : بدلیل شیوع ویروس کرونا، بخشنامه‌ای به سراسر استان درباره الزام رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ایام مأموریت‌های سر شماری ابلاغ و با جدیت نظارت می‌شود.
وی گفت: برنامه سرشماری در منطقه تحت مدیریت انجام خواهد شد و با توجه به وسعت و تعداد ۱۶ مناطق تحت مدیریت و لزوم برآورد سریع جمعیت وحوش، مناسب‌ترین روش برای سرشماری، روش مشاهده مستقیم از طریق پیمایش خطی است که بر این اساس مسیر‌های سرشماری هر منطقه بر روی نقشه‌های توپوگرافی با تکیه به تجارب محیط بانان و کارشناسان اداره نظارت بر امور حیات‌وحش حفاظت محیط زیست استان مشخص می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست با بیان اینکه نتایج سرشماری بعد از مشاهدات، جمع آوری و به منظور تجزیه و تحلیل مورد بررسی قرار می‌گیرد گفت: هدف از برآورد جمعیت حیات وحش، بررسی وضعیت زاد و ولد، شناسایی عوامل تهدید و شناسایی مناطق مستعد برای ارتقای سطح حفاظتی زیستگاه‌ها است.

 
بيشتر
شعار سال 1402 "سال مهار تورم و رشد تولید"