آیینه رسانه ها

باز هم نقض حریم طبیعت در روز طبیعت

باز هم نقض حریم طبیعت در روز طبیعت

کارشناس اداره کل محیط‌زیست یزد با اشاره به تهدیدات هرساله مردم به محیط زیست خصوصا در فصل زاد و ولد حیات وحش، گفت: امسال نیز مستنداتی در این زمینه به دست نیروهای محیط زیست رسیده که نشان می‌دهد هنوز مردم حریم طبیعت را رعایت نمی‌کنند.
«مهدی زارع‌خورمیزی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، ضمن بیان این که بوته‌کنی، آتش زدن بوته‌ها و کشتن و آسیب رساندن به انواع جانداران خصوصا خزندگانی مانند مار، مارمولک و سایر گونه‌های حیات وحش جزو مهمترین تهدیدهای روز طبیعت هر ساله است، اظهار کرد: امسال نیز مستنداتی در این زمینه به دست نیروهای محیط زیست رسیده که نشان می‌دهد هنوز هم مردم حریم طبیعت را رعایت نمی‌کنند.
وی با بیان این که در فصل کنونی، طبیعت‌گردی، غارنوردی و کوهنوردی ناآگاهانه و غیرمسئولانه جزو تهدیدهای محیط زیست به شمار می‌رود، تصریح کرد: در حال حاضر که فصل زادآوری انواع پستانداران، پرندگان و حتی خزندگان است، ورود به زیستگاه این جانداران باعث به هم خوردن آرامش آن‌ها و در نهایت ایجاد اختلال در چرخه زندگی آنها شده و همچنین تهدیدکننده حیات نوزادان تازه متولد شده نیز به شمار می‌رود.
زارع خورمیزی با بیان این که محیط زیست از صدور مجوزهای گشت و طبیعت گردی و غارنوردی و کوهنوردی در فصل زادآوری حیات وحش در مناطق تحت مدیریت خودداری کرده لیکن دغدغه اصلی ما ورود افراد بدون مجوز  و گروه های غیرمجاز  به طبیعت است.
وی در ادامه ۱۵ درصد از خاک یزد را مناطق تحت حفاظت محیط زیست اعلام کرد و گفت: در این مناطق دارای وسعت زیاد، ۷۰ گونه پستاندار وحشی، ۵۰ گونه خزنده و ۲۵۰ گونه پرنده زیست می‌کنند که نیروهای زیادی برای پاسبانی می‌طلبد.
زارع خورمیزی یادآور شد: سنت ۱۳ بدر امروز به بحرانی برای محیط زیست تبدیل شده است به طوری که هر ساله افرادی ناآگاه به محیط زیست آسیب می‌زنند و آن را در معرض خطر قرار می‌دهند.
وی با بیان این که در فرهنگ، سنت و مذهب ما آسیب رساندن به طبیعت و به ویژه درختان و موجودات زنده به شدت نکوهش شده است، خاطرنشان کرد: آیا حق طبیعت ظلم و آسیب است، در حالی که موهبت‌های بی‌شماری به ما انسان‌ها هدیه می‌دهد؟
این کارشناس محیط‌زیست به حجم زباله‌های رها شده در محیط زیست اشاره کرد و آن‌ها را نیز تهدیدی جدی برای محیط زیست عنوان کرد.
زارع خورمیزی در پایان به لزوم فرهنگ‌سازی در برخورد با محیط زیست و ارتقای آگاهی در این زمینه اشاره کرد و گفت: امید ما به نسل جوان و فعالی است که آموزش‌پذیر بوده و می‌توانند به پاسبان‌هایی برای محیط زیست تبدیل شوند.

 
بيشتر
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها