آیینه رسانه ها

روزانه ۵۵۰ تن پسماند عادی در یزد تولید می‌شود

مدیرکل محیط زیست استان یزد با اشاره به انواع نخاله و پسماند گفت: در استان یزد روزانه ۵۵۰ تن پسماند عادی تولید می‌شود.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از یزد، نیره پورملائی در نشست کارگروه پسماند استان که با حضور اعضای کارگروه برگزار شد، با اشاره به اقدامات انجام شده زیر نظر کارگروه مدیریت پسماند اظهار داشت: استان یزد دارای پسماندهای عادی، پزشکی، نخاله‌های ساختمانی و صنعتی است.
مدیرکل محیط زیست استان یزد ضمن اشاره به اینکه میزان تولید پسماندهای عادی در استان روزانه 550 تن است گفت: در حوزه پسماند‌های ساختمانی اقدامات خوبی صورت گرفته است.
وی افزود: از معضلات و مشکلات حوزه پسماندهای ساختمانی تخلیه نامناسب و غیرمجاز در سطح شهر بود که با پیگیری معاونت عمرانی سه مکان جدید برای شهرداری یزد به تصویب رسید.
مدیرکل محیط زیست استان یزد ادامه داد: راه‌اندازی سامانه هوشمند مدیریت نخاله‌های ساختمانی برای کامیون‌های حمل در دو هفته گذشته توسط شهرداری برای نخستین بار انجام شد و با شناسنامه دار شدن این کامیون‌ها از تخلیه غیر مجاز نخاله جلوگیری می‌شود.
پورملائی تصریح کرد: در بخش پسماندهای بیمارستانی و پزشکی 20 بیمارستان سطح استان دارای دستگاه اتوکلاو هستند، دو بیمارستانی هم که این دستگاه را ندارند پسماندهای خود انتقال می‌دهند.
وی با اشاره به اینکه بیشتر پسماندهای صنعتی از نوع سربارهای فولادی، غبارهای فولاد، پسماندهای شیمایی، پسماندهای حوزه صنعت کاشی و سرامیک، روغن‌ها و لجن‌ها هستند افزود: میزان کل پسماند جامد استان 15 میلیون و 607 هزار و 800 تن است در سال و میزان پسماند مایع در سال 3005 متر مکعب است.
مدیرکل محیط زیست استان یزد گفت: دو مورد از مهمترین اقدامات انجام شده در مدیریت پسماندهای صنعتی تبدیل سرباره‌های فولادی کوره‌های قوس به قطعات بتنی و همچنین تبدیل سرباره‌های فولادی در کوره‌های القایی برای استفاده در راه سازی و جاده سازی است‌.
پورملائی اظهار داشت: بیشترین واردات پسماند از کشور‌های هنگ کنگ و ترکیه بوده است و مربوط به 12 مورد واردات ضایعات کاغذی است، که با هماهنگی گمرک استان بر این موارد نظارت می‌شود.
وی تصریح کرد: در حوزه نقل و انتقال پسماندها در داخل کشور، تاکنون 48 تقاضانامه در سامانه حفاظت محیط زیست ثبت شده که با 3 مورد مخالفت شده، 5 مورد در دست بررسی و 40 مورد ثبت و تایید شده است.
مدیرکل محیط زیست استان یزد با اشاره به اینکه بعضی از استان‌ها ظرفیت دریافت پسماند‌ها را دارند گفت: استان یزد هم دریافت کننده و هم صادر کننده پسماند است و تعداد انتقال پسماندها از استان‌های دیگر به یزد 30 مورد و از یزد به استان‌های دیگر 10 مورد است.

 
بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید