اخبار استان

توجه کامل استان یزد به محیط زیست

توجه کامل استان یزد به محیط زیست

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، محمدعلی طالبی استاندار یزد، پایش و توجه به محیط زیست را از برنامه‌های اصلی استان قلمداد کرد و گفت: برنامه آمایش که بخشی از آن به حوزه محیط زیست اختصاص دارد را به تصویب رسانده و هم اکنون در حال اجراست.
وی با اشاره به اقدامات شورای معادن افزود: در دو سال گذشته فعالیت‌های خوبی انجام گرفته که نمونه آن مخالفت با صدور مجوز بعضی از معادن در پهنه‌های مختلف استان و تعطیلی واحد‌های آلاینده است.
استاندار یزد که همواره از مجوز‌های پیشین صنایع و معادن گله دارد، بحث را به سوی توسعه صنعتی استان کشانده و تأکید دارد که سختگیری‌های کنونی در گذشته وجود نداشت و مجوز‌ها بدون نظر محیط زیست صادر می‌شد.
وی حساسیت مردم در دوره کنونی نسبت به محیط زیست را چند برابر عنوان کرد و ادامه داد: در قانون برنامه ششم توسعه پیش بینی شده واحد‌هایی که شرایط زیست محیطی مناسبی ندارند به موجب بند ۵ ماده ۴۳ تا یک درصد عوارض این ماده مشمول آن‌ها خواهد شد که از سال گذشته برای وصول این عوارض اقدام کردیم.
طالبی عدم صدور مجوز معادن یا صنایع مغایر محیط زیست را از افتخارات دوران مسئولیت خود عنوان کرد و افزود: عمده چالش ما مربوط به مجوز‌های سال‌های قبل است. برخی از این مجوز‌ها در مقطعی بود که قانون برنامه پنجم توسعه، اجازه صدور مجوز بدون نظر محیط زیست را می‌داد.
وی از پایش در صنایع فولادی اردکان و لغو، خلعیت زمین، انتقال به پهنه‌های استان و کاهش ۱۶ مجوز فولادی به عنوان برخی اقدامات انجام گرفته یاد کرد.
استاندار یزد از وجود خلأ‌های قانونی برای برخورد با صنایع و معادن معضل آفرین خبر داد و گفت: صدور مجوز در دوره کنونی با نظر فرمانداران، محیط زیست و دستگاه‌های مرتبط صورت می‌گیرد. همچنین برخی واحد‌ها بر اساس نظر محیط زیست و اداره صمت، تشویق یا جریمه می‌شوند.
طالبی اقدامات محیط زیست به ویژه بازدید و گشت‌های شبانه را با دوران گذشته غیرقابل مقایسه دانست و تأکید کرد: در دو سال گذشته اقدامات و فعالیت‌های خوبی در راستای افزایش ضریب تکنولوژی واحد‌های صنعتی در حال انجام است و میلیارد‌ها تومان برای استفاده واحد‌های فولادی یا کاشی از فیلتر‌ها و تهویه‌های مناسب هزینه شده است.

 
بيشتر
سال ۱۴۰۰ سال تولید ، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها