اخبار استان

حفظ زیستگاه لازمه بقا و پویایی جمعیت های حیات وحش

حفظ زیستگاه لازمه بقا و پویایی جمعیت های حیات وحش

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با اشاره به تاثیر عوامل متعدد بر وضعیت جمعیتی یوزپلنگ آسیایی اظهار کرد: تخریب و تجزیه زیستگاه، مهمترین عامل در کاهش جمعیت یوز بوده است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، پورملائی در خصوص حساسیت یوزپلنگ‌ نسبت به زیستگاهش اضافه کرد: بسیاری از اتفاقاتی که در سال‌های گذشته توسط عوامل انسانی رخ داده، تخریب و تجزیه زیستگاه ها را در پی داشته است. با تخریب زیستگاه، وضعیت بیولوژیکی طبیعت نیز دستخوش تغییر می شود. به طوری که، بعضی از گونه‌های  جانوری از زیستگاه‌های اصلی خود مهاجرت می کنند یا تاب‌آوری در زیستگاه خود را از دست می دهند و یا بعضاً به طور کامل از بین می روند.
وی با اشاره به تأثیر انسان در طبیعت به عنوان معضلی مؤثر بر حیات یوزپلنگ‌ها گفت: مداخله انسان مزید بر عوامل طبیعی، پویایی جمعیت های یوز را تحت تاثیر قرار داده است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان یزد در مورد وضعیت یوزهای یزد تصریح کرد: از سال ۱۳۹۴ تاکنون، پایش وضعیت جمعیتی یوز در استان صورت نگرفته، ولی مشاهدات مستقیم محیط بانان و بعضا نمایه های یوز (سرگین و رد پا و...) حاکی از وجود دو یوز نر می باشد که البته دستیابی به اطلاعات و امار دقیق ، نیازمند استفاده از روش های علمی و رعایت اصول مربوط به براورد جمعیت گوشتخواران است.
وی اضافه کرد: در حال حاضر، در میان استان های یوزخیز، استان سمنان دارای زیستگاه زادآور است به طوری که در سالجاری چند خانواده یوز در آن شناسایی شده و شناسنامه‌دار شدند.
این مسئول با بیان این که یوزپلنگ گونه‌ای ملی و نه صرفاً متعلق به یزد است، گفت: بر همین اساس، تصمیمات ملی نیز باید در مورد یوزها اتخاذ شود، که در سال گذشته،  با محوریت سازمان مرکزی محیط زیست، انتقال موفق  سه قلاده یوز در اسارت پارک طبیعت پردیسان به سمنان انجام شد.
وی اظهار امیدواری کرد با جفت گیری این یوزها در سمنان،  تکثیر در اسارت یوزها به خوبی محقق و زاده های جدید با موفقیت به طبیعت معرفی شوند.
 حبیبی پور، معاون فنی محیط زیست استان یزد نیز اضافه کرد: از آنجا که حفظ جمعیت های حیات وحش در کریدورهای زیستی لازم و ضروری است، تلاش شد تا این مهم مورد توجه بیشتری قرار گیرد، بر این اساس، پیگیری های فراوانی معمول و سطح حفاظتی منطقه کمکی به عنوان یکی از زیستگاه های اصلی یوز به پناهگاه حیات وحش ارتقا یافت، همچنین در کارگروه تعامل فعالیت های معدنی محیط زیست، محدودیت های معدنی برای زیستگاه های مهم این گونه (پناهگاه حیات وحش دره انجیر اردکان، منطقه حفاظت شده کوه بافق و پناهگاه حیات وحش کمکی بهاباد ) منظور شد.
وی اضافه کرد در سالجاری، ارتقاء سطح حفاظتی منطقه شکار ممنوع آریز بافق نیز تحت پیگیری قرار دارد و تلاش بر این است تا انسجام و پیوستگی زیستگاه های تحت حفاظت این گونه در استان حفظ شود.

 
بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید