اخبار استان

توسعه صنعت و کشاورزی نیازمند حفظ مسایل زیست محیطی است

توسعه صنعت و کشاورزی نیازمند حفظ مسایل زیست محیطی است

رییس فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که نمایندگان دوره یازدهم به هیچ عنوان نسبت به مواردی که در آن حقوق مردم نادیده گرفته شود، کوتاه نخواهند آمد، گفت: چرخ صنعت و کشاورزی باید با اولویت حفظ محیط زیست بچرخد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد به نقل  از ایرنا، سمیه رفیعی در بازدید از مجتمع صنعتی و معدنی چادرملو اردکان اظهار کرد که رعایت الزام زیست محیطی از سوی صنایع متعهد، راهگشای توسعه متوازن است و از واحدهای صنعتی نیز انتظار همراهی در این زمینه داریم و رویه حفظ محیط زیست باید به طور کامل در تمامی صنایع جدید و قدیم رعایت شود.
وی  به همراه رشیدی رییس کمیسیون کشاورزی و جهش تولید مجلس با مشاهده اقدام موثر این واحد صنعتی در کاهش آلاینده های محیط زیست، از جمله تجهیزات مدرن غبارگیری در واحدهای فولادی و گندله سازی، فضای سبز ۵۰۰ هکتاری و نیروگاه خورشیدی افزود:  کمتر صنعتی در کشور موفق شده هچون چادرملو  زنجیره تولید را  تکمیل کند که این امر بسیار ارزشمند است.
وی تصریح کرد: همانطوری که این شرکت با فعالیت هایش نقشی اثر بخش در اقتصاد کشور دارد باید در زمینه تعهدات اجتماعی نیز الگو دیگر صنایع باشد .
رفیعی اظهار کرد: وظیفه ما بررسی مبتنی بر تحقیقات کارشناسی به دور از غوغاسالاری های رسانه ای در خصوص مسایل زیست محیطی است.
رییس فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس افزود: در بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم مسوولان استان یزد به خوبی نسبت به مساله مهم محیط زیست حساس هستند.
وی آگاهی و مطالبه به حق مردم در مورد حراست از محیط زیست را موتور محرکه برای مسوولان در این مورد دانست و افزود: پراکندگی صنایع در شهرستان اردکان خیلی بیشتر از حد تصور بود و این مهم حساسیت نظارت بر عملکرد صحیح صنایع را دو چندان کرده است.
رییس فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس ، گفت: صنایعی که امروز مورد بازدید قرار گرفت، انصافاً به لحاظ محیط زیستی حرف برای گفتن داشت و می‌شود خیال مردم اردکان را در این خصوص راحت کرد.
رفیعی در ادامه ،محیط زیست را به لحاظ حساسیت مساله‌ای اجتناب ناپذیر در زندگی افراد جامعه دانست و بیان کرد: باید بیش از پیش نسبت به حراست از ظرفیت‌های زیست محیطی در تمام نقاط کشور برنامه‌ریزی شود.
وی در خصوص واحدهایی که پیشرفت فیزیکی پایین دارد و مسوولان آنها درخواست صدور مجوز دارند ، خاطرنشان کرد: این موضوع باید با فوریت در دستور کار فراکسیون محیط زیست و کمیسیون کشاورزی مجلس قرار گیرد و بعد از انجام اقدامات کارشناسی تصمیم نهایی تعیین و اعلام نظر شود.
رییس فراکسیون محیط زیست و منابع طبیعی مجلس اظهار کرد: این فراکسیون با هر موردی که سلامت مردم را تهدید کند مخالف و جلو آن می‌ایستد.
همچنین  نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: مسوولان معادن و صنایع باید بیش از پیش به تعهدات اجتماعی خود نسبت به مردم این شهرستان عمل کنند.
محمدرضا دشتی اردکانی افزود: رفع آلودگی اردکان باید در اولویت تمامی صنایع مستقر در این شهرستان قرار گیرد.
وی با اشاره به اهمیت وجود ظرفیت‌های علمی و انسانی در این شهرستان، گفت: پارک علم و فناوری اردکان سعی دارد با ایجاد مرکز رشد صنایع آلاینده موجود در این شهرستان را پاک و ساماندهی کند.
دشتی اردکانی؛ ایجاد زمینه لازم برای افزایش ارزش افزوده صنایع مستقر در شهرستان اردکان را از جمله اقدامات در دستور کار دانست و بیان کرد: توسعه همه جانبه در گرو همکاری مستمر تمامی عناصر مدیریتی در استان است.
هم اکنون ۲۵۰ واحد صنعتی و ۱۸۵ واحد معدنی در اردکان فعال است و  این شهرستان از لحاظ مواد معدنی از مناطق  غنی یزد است، هم اکنون این استان علاوه بر ۱۰ معدن بزرگ ملی، حدود ۵۰۰ معدن بزرگ و کوچک دارد که در این واحدها بیش از ۱۲ هزار نفر مشغول کار هستند.
همچنین  حدود هفت هزار نفر در واحدهای مختلف صنعتی و معدنی چادرملو اردکان مشغول به کار هستند.
شهرستان ۱۰۵ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، احمدآباد و اردکان است.

 
بيشتر
سال ۱۳۹۹  سال جهش تولید