.
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
اخبار استان
 • کد خبر: b382be9
 • خرده گیری بر صدور پروانه شکار، ایده آل گراییست و تناسبی با حال و روز فعلی محیط زیست ندارد
 • 1397/4/10 يكشنبه2018-07-01T09:21:05+04:30.
 • معاون فنی محیط زیست یزد گفت: در شرایط و تنگناهای فعلی، صدور پروانه شکار، اقدامی غیرمحیط زیستی نیست بلکه راه حلی برای کمک به حفاظت از زیستگاه و گونه های کمیاب و ابزاری برای تحقق شعار چندین ساله کمک به جوامع محلی محسوب می شود .

  به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان یزد، حسن اکبری در یک گفتگوی خبری با بیان اینکه امروزه در دنیا هنوز هم بهره برداری از منابع زیستی راه حلی برای حفاظت پایدار  از آنها قلمداد می شود، افزود: این مهم در کشورهای در حال توسعه که بعضا" منابع مالی کافی برای حفاظت از حیات وحش در اختیار دارند بسیار جدی تر بوده و گاها تضمین کننده بقای گونه های در خطر انقراض می باشد و بدیهی است سیاست های  ایجاد شکارگاههای خصوصی ، قرق های اختصاصی و ... از جمله روش هایی است که سازمان حفاظت محیط زیست برای پاسخگویی به شکارچیان قانونمند و نیز حفاظت بهتر از منابع ژنتیکی کشور  توسعه داده است.

  وی اظهار داشت: اما از سویی وضعیت منابع مالی در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست به گونه ای نیست که امکان حفاظت مطلوب از منابع ژنتیکی گونه های برجسته کشور در برخی مناطق غیرحفاظت شده را امکان پذیر کند و متأسفانه هنوز تلاش های انجام شده در اشاعه فرهنگ محیط زیستی موجب کنترل و توقف فرهنگ شکارکشی در برخی از زیستگاههای کشور نشده است به گونه ای که مشاهده می شود در برخی شکارگاهها، شکارچیان غیرمجاز اقدام به شکارحیوانات جوان ، ماده ، باردار و یا حتی بزغاله ها و بره ها به تعداد چند راس در یک سفر می کنند. این در حالی است که در برخی مناطق حفاظت شده ، حفاظت فیزیکی به نحوی انجام شده که سرریز جمعیت حیات وحش بویژه در خشکسالی ها یا به مناطق آزاد کوچ نموده و بی رحمانه تارومار می شوند و یا به دلیل عدم پاسخگویی ظرفیت برد تغذیه ای زیستگاه با مرگ و میر دسته جمعی مواجه می شوند.

  این مقام مسئول اضافه کرد: بنابراین در چنین شرایطی صدور مجوز شکار برای افراد پیر و به تعداد محدود و کارشناسی شده یک راه حل اکولوژیک برای مدیریت حیات وحش محسوب می شود .

  اکبری در ادامه گفت:حال اگر این راه حل منجر به ایجاد درآمدی برای حفاظت بهتر سایر جمعیت ها و نیز گونه های در خطر انقراض و کمیاب که عمدتا گوشتخوار هستند بشود عملا با یک تیر دو نشان را زده ایم چرا که جبران بخشی از خسارت های حیات وحش به مزارع و دامداران ، تأمین بخشی از هزینه های حفاظتی مناطق ، رفع برخی از تعارضات مناطق ، کمک به جوامع محلی ، تأمین آب و علوفه در مناطق در معرض خشکسالی ، آموزش و فرهنگ سازی برای جوامع محلی و ... از جمله اقداماتی هستند که می توان بخشی از هزینه های آنها را با درآمد حاصل از فروش پروانه های شکار با لحاظ حساسیت ها و مسائل کارشناسی تأمین نمود.

  معاون فنی محیط زیست یزد تصریح کرد: ناگفته نماند در فرآیند صدور پروانه شکار در سال جاری ، سهم جوامع بومی ( 20درصد از پروانه ها ) دیده شده که امکان اختصاص این سهمیه با پرداخت تعرفه دولتی امکان پذیر است و از سویی دیگر شرایط خاص سنی و جنسی برای پروانه ها لحاظ شده به گونه ای که عمدتا" گونه های پیر و صرفا نر شکار شوند.

  وی در ادامه توضیحات خود در رابطه با صدور پروانه شکار افزود: ضمنا ضوابط شکار به گونه ای دیده شده که زمان حضور شکارچی در شکارگاه، شیوه نظارت، مسیرهای مجاز تردد شکارچی، تعداد تیر مجاز در هر کمین و ... همگی در راستای کاهش تأثیر گذاری فرآیند شکار بر جمعیت های حیات وحش باشد و نهایتا اینکه مناطق خاصی که باستناد سرشماری سالهای قبل، افزایش جمعیت گونه های برجسته در آنها محسوس بوده و وضعیت ظرفیت برد تغذیه ای زیستگاه لزوم اقدام مدیریتی را دیکته می کند انتخاب و تعداد مشخصی پروانه در آنها صادر می شود.

  معاون فنی محیط زیست یزد گفت: از نظر زمان 5/2 ماه برای زایمان و 2 ماه برای جفت گیری شکار ممنوع شده و پروانه ای صادر نمی شود . بدیهی است چنانچه انتقادات منصفانه و کارشناسی به شیوه و زمان شکار وارد باشد توسط سازمان حفاظت محیط زیست قابل بررسی و لحاظ شدن در برنامه های آتی می باشد چرا که این شیوه شکار برای اولین بار در ایران تجربه می شود .

  وی نتیجه صدور پروانه شکار در شرایط فعلی و به شیوه جدید را حاصل ساعت ها کار کارشناسی کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست که همواره دغدغه حفاظت از حیات وحش را داشته اند دانست و افزود: اگر چه آرزوی قلبی همه دوستداران طبیعت، پرهیز از ریختن خون حتی یک پرنده می باشد اما طی نیم قرن گذشته، هیچگاه وضعیت توجه واقعی دولت ها به محیط زیست به گونه ای نبوده که بتوان به ایده آل های محیط زیستی فکرکرد بلکه فقط با چنگ و دندان و با چانه زنی های بسیار، از نابودی منابع زیستی پیشگیری شده است. فلذا در شرایط و تنگناهای فعلی، صدور پروانه شکار، اقدامی غیرمحیط زیستی نیست بلکه راه حلی برای کمک به حفاظت از زیستگاه و گونه های کمیاب و آسیب دیده  و ابزاری برای تحقق شعار چندین ساله کمک به جوامع محلی محسوب می گردد .

  اکبری در پایان اضافه کرد: ساده ترین تصمیم در شرایط فعلی محیط زیست کشور ادامه دادن همان پروسه تعطیلی فعالیت های شکار بوده فارغ از اینکه نتیجه مثبتی برای طبیعت و زیستمندان آن حاصل بشود یا خیر. چرا که بنابر ضرب المثل قدیمی « سفره پهن نشده عیبی هم در آن نیست » راحت ترین راه نپرداختن به شیوه هایی از مدیریت است که حساسیت برخی طرفداران محیط زیست را بر می انگیزد .


   
  امتیاز دهی
   
   

  بيشتر
  نسخه قابل چاپ